Nvidia wyprzedza Apple, osiąga 3 biliony dolarów na AI Momentum

Nvidia prześcignęła Apple z kapitalizacją rynkową wynoszącą 3,007 bln USD, napędzaną dominującym 80% udziałem w rynku chipów AI i dynamicznie rozwijającą się sprzedażą w centrach danych.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Nvidia osiąga kapitalizację rynkową w wysokości 3,007 bln USD, na krótko przewyższając Apple.
  • Dział centrów danych osiąga 427% wzrost, generując sprzedaż o wartości 22,6 mld USD.
  • Kurs akcji Nvidii wzrasta o ponad 3,290% w ciągu pięciu lat ze względu na koncentrację na sztucznej inteligencji.

Nvidia chwilowo wyprzedziła Apple, stając się drugą najbardziej wartościową spółką giełdową na świecie. Ten kamień milowy został osiągnięty podczas handlu w ciągu dnia w środę, a kapitalizacja rynkowa Nvidii osiągnęła szczyt na poziomie 3,007 bln USD, nieco powyżej wyceny Apple wynoszącej 3,005 bln USD.

Zmiana ta podkreśla rosnący entuzjazm inwestorów dla firm stojących na czele rewolucji sztucznej inteligencji (AI).

Przewaga Nvidii na rynku sztucznej inteligencji

Wzrost kapitalizacji rynkowej Nvidii można przypisać jej pozycji lidera na rynku chipów AI, który szacuje się na 80% rynku. Koncentracja firmy na opracowywaniu procesorów graficznych dla centrów danych była bardzo opłacalna, a jej działalność w zakresie centrów danych przyniosła 22,6 mld USD sprzedaży tylko w ostatnim kwartale, co stanowiło 86% jej całkowitych przychodów.

Oznacza to wzrost o 427% w porównaniu z poprzednim rokiem, co podkreśla zapotrzebowanie na umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji w różnych sektorach.

Nvidia z powodzeniem przeniosła swoją uwagę z producenta sprzętu do gier na firmę zajmującą się technologią sztucznej inteligencji, co przyciągnęło wiele inwestycji, dzięki czemu jej akcje wzrosły o ponad 24% po tym, jak firma opublikowała swoje zyski za pierwszy kwartał w maju. Ta trajektoria wzrostu została utrzymana w ciągu ostatniego roku, a cena akcji wzrosła o ponad 3,290% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Porównanie wydajności z Apple

Podczas gdy Nvidia gwałtownie wzrosła, Apple był stosunkowo stabilny z 5% wzrostem w tym roku. Amerykańska firma technologiczna, która w styczniu tego roku jako pierwsza osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 3 bilionów dolarów, napotkała pewne trudności, w tym spowolnienie wzrostu sprzedaży, zwłaszcza iPhone’ów, które odnotowały 10% spadek w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Wyzwania te wynikają również ze strategicznych kwestii dotyczących popytu w tak znaczących regionach, jak Chiny, a także reakcji na nowe produkty firmy, w tym zestaw słuchawkowy do rzeczywistości wirtualnej Vision Pro.

Nvidia była jednak w stanie rozszerzyć swoją działalność na sztuczną inteligencję i usługi w chmurze i zdołała zwiększyć swoją kapitalizację rynkową w bardzo szybkim tempie, osiągając określone cele w bardzo krótkim czasie. Jest to również zgodne z obecnymi trendami rynkowymi, w których inwestorzy koncentrują się bardziej na firmach, które są kluczowymi graczami w przestrzeni technologii AI.

Jednocześnie Nvidia wydaje się być gotowa do dalszego wzrostu, zwłaszcza że przygotowuje się do podziału akcji 10-1 jeszcze w tym miesiącu, co może sprawić, że jej akcje będą bardziej dostępne dla szerszego grona inwestorów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *